Tak, np. poprzez wykonanie podpłytkowej hydroizolacji systemem ATLAS WODER E.
Wiadomą sprawą jest, że w pomieszczeniach łazienek, WC czy kuchni płytki ceramiczne są rozwiązaniem optymalnym i zapewniają przede wszystkim łatwość utrzymania powierzchni w czystości. Wiadomo również, że okładzina ceramiczna w połączeniu ze spoiną fugową nie jest całkowicie szczelna, efektem czego można mieć problem, taki jak wspomniany na wstępie. Jest jednak całkiem łatwe rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo przy tego typu niespodziankach, a jest nim wykonanie warstwy ochronnej za pomocą specjalistycznych mas uszczelniających.

W ofercie handlowej firmy ATLAS są trzy takie masy: WODER S, ATLAS WODER DUO i WODER E. Wyroby te między sobą różnią się przede wszystkim rodzajem zastosowanego spoiwa, właściwościami oraz rodzajem podłoża na jakie można je aplikować. WODER S jest mineralną zaprawą uszczelniającą na bazie wysokogatunkowych cementów, żywic proszkowych i wypełniaczy mineralnych. Sprzedawana jest w postaci suchej mieszanki, a konfekcjonowana w workach 25 kg.

Natomiast WODER E i WODER DUO są mieszaninami spoiwa polimerowego, wypełniaczy i środków modyfikujących. Generalnie wybór masy uszczelniającej uzależniony jest od rodzaju zastanego podłoża. I tak na podłoża typowo mineralne należy stosować WODER S, natomiast na płyty gipsowo-kartonowe lub płyty OSB zalecane jest zastosowanie ATLAS WODER E lub WODER DUO.

W obu przypadkach warstwy ochronne (minimum dwie), nanosi się na podłoże przez malowanie lub szpachlowanie. Pierwszą warstwę zawsze pędzlem, wcierając masę w podłoże, a każdą kolejną po uprzednim wyschnięciu pierwszej, można nanosić albo pędzlem albo pacą stalową. Dodatkowo w przypadku WODERA E i WODERA DUO oferowane są materiały uzupełniające w postaci taśm uszczelniających, narożników i pierścieni. Za pomocą tych akcesorii można dodatkowo wzmocnić naroża (na styku dwóch ścian lub ściany z podłogą), kratki ściekowe i przejścia rurowe w ścianie.
Warstwę uszczelniającą należy wyprowadzić na wysokość co najmniej powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej, a najkorzystniej jest wykonać ją aż do sufitu. Należy też zaznaczyć, że powłokę izolacyjną należy bezwzględnie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez naniesienie na nią okładziny. Okładziną może być zarówno tynk, posadzka jak i płytki ceramiczne.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Mocowanie płytek w brodziku.
Czy klej ATLAS PLUS wystarczy, aby wykleić płytki w brodziku, tak aby otrzymać szczelną powierzchnię, czy też trzeba zastosować jakiś impregnat?
(2009-6-30)
Prace glazurnicze w kabinach natryskowych.
Czy można montować kabinę na płycie gipsowej? Jak zabezpieczyć tę płytę? Jaki należy zastosować klej i jakie fugi (aby uniknąć problemów z grzybem)? Jaka powinna być technologia prac?
(2009-6-30)
Przyklejanie płytek na starej tapecie, na płycie g-k.
Mam problem polegający na tym, że w łazience na ścianie i suficie mam zamontowane płyty gipsowo-kartonowe. Na te płyty położyłem tapetę zmywalną. W najbliższym czasie planuję położyć kafelki. Wiem, że powinienem nanieść Uni-Grunt, a później folię w płynie, ale nie wiem, czy mogę nanosić te materiały bezpośrednio na tapetę?
(2009-6-30)
Przyklejanie płytek podłogowych na płycie OSB.
Proszę o informacje, jaki mam użyć klej, do mocowania płytek podłogowych, które chcę ułożyć na podłodze z płyt OSB w łazience?
(2009-6-30)
Przyklejanie płytek na starej papie.
Chciałbym położyć płytki ceramiczne na ganku o powierzchni ponad 20 mkw., który jest pokryty podwójną warstwa papy, której nie chciałbym zrywać. Proszę o podanie sposobu wykonania prac budowlanych. Czy papę należy zagruntować Uni Gruntem?
(2009-6-30)
Uszczelnienie płyty OSB
Czy Atlas Woder-E można używać na podłoże z grubej płyty OSB?
(2009-6-30)
Uszczelnienie płyty gipsowo-kartonowej pod prysznicem przed położeniem płytek.
Mam wykonany prysznic z płyt gipsowo-kartonowych i chciałbym położyć płytki. Jakich wyrobów mam użyć?
(2009-6-30)
Uszczelnienie podłoża przed przyklejaniem płytek na ścianach w łazience.
W jaki sposób wykonać klejenie płytek na ścianach w łazience z prysznicem wannowym – czy trzeba uszczelniać podłoże i jakie zastosować kleje?
(2009-6-30)
Izolacja tarasu nad pomieszczeniem.
Jak wykonać prawidłowe zabezpieczenie odkrytego tarasu. Taras jest nad gankiem, więc chcę go również ocieplić. Moje pytanie jest następujące: kiedy należy użyć folii w płynie, czy bezpośrednio na strop betonowy na którym jeszcze będzie wykonane ocieplenie i wylewka wraz z płytkami, czy dopiero na samą wylewkę, i czy będzie to gwarantowało pełną nieprzepuszczalność wody.
(2009-6-30)
Zabezpieczenie SAM-a w łazience
W łazience, o powierzchni 12 mkw., ułożone zostało ogrzewanie podłogowe, na które została wylana posadzka betonowa. Przed ułożeniem glazury trzeba było podnieść poziom o ok 2cm. W tym celu kafelkarz wylał podkład samopoziomujący ATLAS SAM 100. Czy zostało to zrobione prawidłowo i czy nie będziemy mieć w przyszłości żadnych problemów?
(2006-1-27)
Pamiętajcie o BALKONACH...!
Nasze nierzadko ciasne ale własne mieszkania są często wyposażone w balkony, stanowiące kawałek własnego skrawka ziemi. Miejsca specyficzne, w których każdy z nas realizuje swoje zapędy w wersji mikro. Czy są to zapędy ogrodnicze, hodowlane czy kolekcjonerskie zależne jest od charakteru i zapału użytkownika.
(2002-6-3)

 Zadaj pytanie