Farby dyspersyjne (zwanymi też emulsyjnymi) są najczęściej spotykanymi farbami stosowanymi do malowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Nadają się do malowania tynków, podłoży gipsowych, podłoży z betonów, cegły, drewna, materiałów drewnopochodnych oraz tapet.
Pod względem chemicznym są to związki zawierające jako spoiwo organiczne, dyspersje tworzyw sztucznych, takich jak: żywice akrylowe (czyste akrylany), styreno-akrylany, kopolimery etylenu z polioctanem winylu. Ze względu na bardzo dobrą przyczepność do podłoża mogą być stosowane do malowania pierwotnego i renowacyjnego. Powłoki malarskie są łatwe do wykonania. Ponadto, farby te nie budzą zastrzeżeń ekologicznych ponieważ rozcieńczane są wodą. Powłoki malarskie, jeżeli zostały właściwie dobrane, mają dużą trwałość, odporność na ścieranie oraz charakteryzują się tzw. “dobrym kryciem”, przez co są ekonomiczne. Łatwość koloryzacji farb umożliwia wykorzystanie szerokiej palety barw, przez co znajdują zastosowanie do nadawania ostatecznej kolorystyki wielu elementów dekoracyjnym oraz wyposażenia wnętrz.
Na zewnątrz farby dyspersyjne są stosowane w wielu przypadkach, gdy trzeba na przykład przykryć rysy w betonie (dzięki swoim elastycznym powłokom) lub gdy trzeba dodatkowo zabezpieczyć elewację przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Farby dyspersyjne nie mogą być natomiast używane do malowania tynków wapiennych lub tynków o dużej zawartości wapna. Powłoki wykonane farbami są sprężyste, bez naprężeń własnych, chemicznie obojętne (wartość pH około 7-8).

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011



Źródło: własne

Samoczyszczące działanie farb silikonowych
Dlaczego można mówić o podłożach pomalowanych farbami silikonowymi, że ulegają samooczyszczaniu?
(2007-7-6)
Czyszczenie tynku
Tynk mineralny cienkowarstwowy w kolorze piaskowym, położony 3 lata temu jest już bardzo brudny. Czy można go umyć i czym? A może można go pomalować?
(2006-9-27)
Renowacja tynku akrylowego
Tynk akrylowy na moim domu ma już 8 lat i jest nieco zabrudzony. Chciałbym go odświeżyć i zmienić kolor. Jakie farby możecie Państwo polecić w tym przypadku?
(2006-7-31)
Kolorowanie gruntu pod farby silikatowe i silikonowe.
Czy można zakolorować grunty pod farby silikatowe i silikonowe? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
(2006-6-21)
Wszystko o farbach cz.II
(2003-3-24)
Wszystko o farbach cz.I
(2003-3-12)
Właściwości techniczne różniące farby silikonowe i silikatowe.
(2002-10-14)
Wykończenie ściany z betonu komórkowego
Proszę o udzielenie porady technicznej, jaki tynk zewnętrzny i wewnętrzny zastosować na ściany z betonu komórkowego grubości 36 cm,. wymurowane na tzw. cienkie spoiny. Nie przewiduję dodatkowego ich ocieplenia.
(2007-11-7)
Samoczyszczące działanie farb silikonowych
Dlaczego można mówić o podłożach pomalowanych farbami silikonowymi, że ulegają samooczyszczaniu?
(2007-7-6)
Renowacja tynku akrylowego
Tynk akrylowy na moim domu ma już 8 lat i jest nieco zabrudzony. Chciałbym go odświeżyć i zmienić kolor. Jakie farby możecie Państwo polecić w tym przypadku?
(2006-7-31)
Przyczyny powstawania wykwitów pleśniowych wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz metody ich zapobiegania.
(2005-1-7)
Naprawa tynku cienkowarstwowego
Firma wykonawcza, która położyła tynk mineralny na dociepleniu z wełny mineralnej (bardzo drobny baranek), nie zrobiła tego dobrze. Tynk jest nierówno zatarty, a w dwóch miejscach odpada od warstwy kleju z siatką. Czy można teraz - czym i jak - wyszpachlować elewację (tj .zrobic gladź) i pomalować elewację farbą?
(2006-7-26)
Naprawa bardzo dużych ubytków w zewnętrznych tynkach cementowo-wapiennych.
Jestem właścicielem domku poniemieckiego, na którym jest wykonana wyprawa tynkarska cementowo-wapienna. Są na niej bardzo duże ubytki (o dużej powierzchni). Chcę je naprawić tak, aby elewacja była bez faktury (gładka) i pomalować na jakiś pastelowy kolor.
(2003-5-6)

 Zadaj pytanie