Jeśli ściana w pomieszczeniu obok staje się wilgotna, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wcześniej czy później również na suficie sąsiada pokażą się plamy wilgoci. Jeśli więc jest to nowe mieszkanie, to przede wszystkim złożyłbym reklamacje do wykonawcy prac. To z jego winy ściana jest mokra, bez względu na to czy przyczyną usterki są rury, uszczelki czy silikon. W takich sytuacjach z reguły przyczyną jest źle zamontowana uszczelka pod brodzikiem lub inna nieszczelność w instalacji, ale skoro tam jest wszystko w porządku, to przyczyna może być nieszczelność wokół brodzika
Jeśli podejrzenie pada na silikon, to oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wydłubanie go i ponowne uszczelnienie. I o ile faktycznie przeciekanie wynikało z nieszczelności silikonu, to problem powinien ustać. Po wymianie silikonu warto jest pomóc naturze i wysuszyć ścianę od strony pokoju, używając nagrzewnicy i wietrząc pomieszczenie po jej wyłączeniu – wilgoć ze ściany musi mieć możliwość odparowania. Pod brodzikiem też z pewnością jest sporo wilgoci, więc na jakiś czas trzeba usunąć jedną płytkę, o ile oczywiście wykonawca przewidział tego typu dostęp do odpływu.
Układając płytki w łazience, warto jest zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu ścian i podłogi i użyć specjalnych mas uszczelniających, tzw. płynnych folii, np. ATLAS WODER E. Szczególnie jeśli ściany wykonane są z materiałów nasiąkliwych (np. bloczki betonu komórkowego) lub pokryte są płytami g-k. Folie uszczelniające produkowane są w postaci gotowej masy, którą w bardzo prosty sposób nakłada się pędzlem lub pacą stalową. Zalecam stosowanie tego typu dodatkowych zabezpieczeń, zwłaszcza w strefach mokrych łazienki, a więc wokół wanien, brodzików, umywalek oraz na całej podłodze i w pasie co najmniej 10 cm ponad nią. Dodatkowo, wokół rur i wzdłuż krawędzi pomieszczeń oraz dylatacji, można zatopić w takiej folii specjalne pierścienie i taśmy uszczelniające. Takie działanie uchroni nas przed zawilgoceniem ścian w sąsiednich pomieszczeniach i co najważniejsze przed zalaniem sąsiada z dołu.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Płytki na tarasie.
Mam zamiar położyć płytki ceramiczne na tarasie. Taras ma powierzchnię 20 m2 i nie jest zadaszony. Posadzkę tarasu stanowi płyta betonowa o grubości 12 cm wylana jest na folii izolacyjnej. Pod tarasem nie znajduje się żadne pomieszczenie, wykonany on jest na fundamencie i znajduje się na wysokości 80 cm od gruntu. Proszę o poradzenie czy powierzchnię płyty betonowej należy dodatkowo uszczelnić oraz jakiego użyć kleju do przyklejania płytek i masy do ich fugowania.
(2009-6-30)
Naprawa tarasu po zimie.
Po zimie mój taras wygląda strasznie. Płytki odpadają i boję się, że będzie przeciakał. Jakich napraw muszę dokonać i jakie technologie zastosować?
(2009-6-30)

 Zadaj pytanie